Lanckoronianki w strojach lanckorońskich mieszczek

2021-12-08
Grafika artykułu: Lanckoronianki w strojach lanckorońskich mieszczek
Stowarzyszenie Lanckoronianki uroczyście i radośnie podsumowało swój projekt "Strój mieszczki lanckorońskiej - wczoraj i dziś. Zachować od zapomnienia" spotkaniem 4 grudnia w GOK. Świętowały z zaproszonymi gośćmi, a odwiedził je nawet... Święty Mikołaj.
 
Lanckoronianki, dziewczyny jak malowane, napisały projekt, mający na celu zachowanie tradycji lanckorońskiego stroju mieszczki i pozyskały na to pieniądze z programu Mecenat Małopolski. Dzięki niemu uszyły stroje dla trzech pokoleń - kobiet, dziewczyn i dziewcząt - należących do stowarzyszenia. W lanckoroński strój ubrały nawet lalkę - maskotkę. Do stroju wydały folder opisujący jego elementy i pokazujący na pięknych zdjęciach Katarzyny i Marcina Łukasiewiczów, jak się prezentuje w pięknych lanckorńskich wnętrzach - Muzeum i Willi Tadeusz - oraz plenerach lanckorońskiego rynku. 
Podsumowaniem projektu było spotkanie barbórkowo-mikołajowe 4 grudnia w GOK. Panie dziękowały włodarzom gminy i przyjaciołom (w tym dyrektor GOK-u) oraz oczywiście Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego za życzliwość i pomoc oraz zaprosiły wszystkich na wspaniałą zabawę, grając i śpiewając dawne, ale wciąż młode piosenki. Dla przybyłych na scenie koncertowali Oleg Dyyak z córką Anią, a do wspólnego śpiewu przygrywali na akordeonach Zofia Kurowska-Pniak i Adam Kurowski
Pod koniec spotkania Lanckoronianki i ich gości odwiedził nawet Święty Mikołaj, a w jego mikołajowym ekwipażu znalazły się upominki dla wszystkich obecnych. Był nawet tak uprzejmy i kochany, że pozował do wspólnych zdjęć.Autor:
Anna Witalis-Zdrzenicka

Zdjęcia:
Paulina Tomczykiewicz