"Dzień dziś wesoły" - Orszak Trzech Króli w Lanckoronie

2022-01-09
Grafika artykułu:
Weszli na lanckoroński rynek od strony kościółka na cmentarzu. Przybyli złożyć dary i kolędować Małemu Jezusowi. Do lanckorońskiego Betlejem zawitał Orszak Trzech Króli z myślą przewodnią tegorocznego Orszaku: "Dzień dziś wesoły".
W święto Objawienia Pańskiego Lanckorona po raz dziewiąty wpisała się w trasę Orszaku Trzech Króli. Królowie jechali konno w asyście konnej i pieszej swoich orszaków, prowadzeni przez Gminną Orkiestrę Dętą w Lanckoronie. Na rynku zsiedli z koni i w pokorze złożyli dary - złoto, kadzidło i mirrę - u stóp Dzieciątka Jezus w szopce, w której figurom świętych towarzyszyły żywe zwierzątka: króliki, ptaki ozdobne i osiołek. 
O znaczeniu święta oraz zwyczaju Orszaku - ulicznych jasełek - opowiedziała Aneta Kurowska-Maj. Orszak i gości przybyłych na lanckroński rynek powitał wójt Tadeusz Łopata, a następnie głos zabrali proboszcz parafii w Izdebnik ks. Andrzej Gawenda oraz Przewodniczący Rady Gminy Lanckorona Ryszard Frączek. 
Świąteczne spotkanie zakończyło kolędowanie z góralską kapelą, a dla najmłodszych dodatkową atrakcją był pokaz wozu strażackiego. Znakomite potrawy regionalne serwowały stowarzyszenie Lanckoronianki i Koło Gospodyń Wiejskich z Jastrzębi.

Autor:
Anna Witalis-Zdrzenicka

Zdjęcia:
Małgorzata Mirek