Dobro zwycięży. Już zwycięża.

2022-03-21
Grafika artykułu: Dobro zwycięży. Już zwycięża.
Muzyczną ucztą najwyższej próby artyści mieszkający w Lanckoronie i okolicy oraz ich przyjaciele wyrazili solidarność z walczącą Ukrainą, powitali ludzi z Ukrainy, którzy schronili się w naszej gminie, podziękowali tym, którzy ich goszczą, a przybyli na koncert okazali swoją hojność i wielkie serce. Podczas koncertu do puszek wolontariuszy, zbierających pieniądze na wyposażanie szkolne dzieci z Ukrainy, które rozpoczynają naukę w naszych szkołach i przedszkolach, wpadło 5 tys. 605 zł. 

Artyści, którzy bez żadnych profitów wystąpili na koncercie w niedzielę 20 marca w GOK, to wybitni muzycy, znani na scenach i w studiach nagrań cenionych płyt w wielu krajach, profesorowie akademii i szkół muzycznych, pasjonaci, a co najważniejsze - ludzie otwarci na potrzeby innych. Występ każdej z tych formacji byłby wielkim wydarzeniem kulturalnym nie tylko w Lanckoronie, ale także w liczących się w muzycznym świecie ośrodkach. Ich wspólny występ to precedens nie do przecenienia. 
W sali wypełnionej po brzegi rozbrzmiała muzyka klezmerska, jazz, muzyka klasyczna i śpiew. Fenomenalną atmosferę koncertu budowało też wspólne muzykowanie i w improwizacja. Między starymi wyjadaczami sceny znalazło się też miejsce dla debiutantki Małgorzaty Gałczyńskiej - uczennicy muzycznej szkoły średniej oraz Nadii Winczenko, amatorki z Ukrainy, która pięknie zagrała na gitarze i zaśpiewała dla publiczności, wyrażając swoją wdzięczność za pomoc dla jej Rodaków.  Występ z akompaniamentem tej klasy muzyków był dla nich wielkim przeżyciem. 
Podczas koncertu wójt Tadeusz Łopata, który objął koncert swoim patronatem, przekazał też ważne informacje dla uchodźców oraz osób, które ich przyjmują. Powiedział przy okazji, że gmina była poinformowana przez wojewodę o takiej ewentualności już od 1 lutego i przygotowywała się na wypadek napaści Rosji na Ukrainę, dementując tym samym z poziomu samorządu gminnego zarzuty, że rząd zaniedbał przygotowania. Z kolei o społecznych działaniach na rzecz gości z Ukrainy opowiedział Dariusz Marciniak.
Pomysłodawcą koncertu był Piotr Ciastek z Dworu Lanckorona. W organizację wydarzenia wraz z nim zaangażowali się wszyscy pracownicy GOK-u w Lanckoronie, wspierani przez Fundację Bona Katarzyny Cygan, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i wiele osób dobrej woli, np. członkowie Klubu Seniora + z Lanckorony wykonali wstążki w kolorach flagi Ukrainy, które otrzymywali wszyscy uczestnicy koncertu. Zbiórka na rzecz szkolnego wyposażenia dzieci i młodzieży z Ukrainy, które zaczęły naukę w placówkach oświatowych gminy Lanckorona, przeprowadzono pod auspicjami Stowarzyszenia Pomocy Szkole Małopolska - Komitetu organizacji działającego przy szkole w Jastrzębi. 
Koncert zakończył wspólny występ artystów, podziękowania dla nich od organizatorów i wójta, owacja widowni na stojąco i słowa dyrektor Małgorzaty Dziadkowiec, prowadzącej koncert wraz z Piotrem Ciastkiem: - Kończy się nasz koncert, ale nie kończy się nasza nadzieja na szczęśliwe zakończenia. Zabierzmy te nadzieję do naszych domów i naszych rodzin. Zabierzmy wdzięczność za każdy odruch serca i poczucie, że dobro musi zwyciężyć. Już zwycięża. 

Podczas koncertu wystąpili:
Katarzyna Cygan z Zespołem, Oleg Dyyak & Anna Dyyak & Paweł Dyyak, Michał Nagy, Michael Jones & Bogusław Zięba, & Luka Mazur Quartet , Mariusz Gałczyński & Małgorzata Gałczyńska, Kinga Kutrzuba, Jacek Korohoda, Michał Kołodziej, Tomasz Starowicz, Łukasz Mazur, Max Kowalski oraz Kuba Mazur.
Autor:
Anna Witalis-Zdrzenicka

Zdjęcia:
Anna Witalis-Zdrzenicka