Międzynarodowy język animacji

2022-11-20
Grafika artykułu: Międzynarodowy język animacji
Lekcje języka polskiego w Jastrzębi i Kalwarii, wycieczki, warsztaty filmu animowanego i spotkania z filmem animowanym w przedszkolach i szkołach, warsztaty rękodzieła i wieczory gier połączone z konwersacjami, wycieczki - a wszystko z myślą, by nasi ukraińscy goście czuli, że są tu mile widziani, że chcemy się z nimi zaprzyjaźniać i pomóc, jak umiemy i możemy.
Na lekcje, prowadzone przez Urszulę Woźnik-Batko i Annę Witalis-Zdrzenicką przychodzą głównie dorośli w różnym wieku, Język jest im bardzo potrzebny, by mogli znaleźć pracę, zwłaszcza w zawodach zgodnych z ich wykształceniem. Część dzieci i młodzieży też korzysta z lekcji, ale inni w większości chodzą już do polskich szkół, a ponadto uczą się on-line w szkołach ukraińskich. To ogromne obciążenie. Lekcje on-line odbywają się w różnych godzinach, często są przerywane sygnałami syren alarmowych. Nauczyciele, chcąc by ich uczniowie pomimo wojny nie tracili roku, dużo materiału zadają do samodzielnego przerobienia. Jeszcze kolejne lekcje trudno byłoby im udźwignąć. Chętnie natomiast korzystają ze spotkań "na luzie" na przykład z tworzeniem makramowych ozdób z wełny, zdobienia ciastek (prowadzą Kornelia Dzidek i Małgorzata Dziadkowiec), gier planszowych i zabaw organizowanych przez Urszulę Woźnik-Batko wraz z wolontariatem młodzieżowym itd. Już wkrótce na warsztaty wkroczy Pan Michał z akordeonem, byśmy się nawzajem nauczyli swoich ulubionych kolęd; Polacy ukraińskich, a Ukraińcy polskich. 
Lepszemu poznaniu regionu, do którego przejechali, służą wycieczki. Przy ich okazji grupa z Jastrzębi i Lanckorony poznała się z Ukraińcami z Kalwarii Zebrzydowskiej. Razem zwiedzili Lanckoronę i Kalwarię. Chociaż tu mieszkają już kilka miesięcy (jedni przybyli zaraz po wybuchu wojny po 24 lutego, inni dojeżdżali w kolejnych miesiącach, aż do jesieni), twierdzą, że w czasie wycieczki wiele się dowiedzieli nowych rzeczy i poznali np. kościół w Lanckoronie, gdzie ks. proboszcz bardzo serdecznie ich przyjął, muzeum, historię Lanckorony i dzieje budowy najstarszej polskiej Kalwarii. Już wkrótce pojedziemy na wycieczkę do Krakowa. 
W ramach projektu dzieci i młodzież z Ukrainy wraz z rówieśnikami z Polski biorą też udział w warsztatach filmu animowanego, prezentacjach filmowych w szkołach, prowadzonych przez prof. Jacka Adamczaka, a także spotkaniach w przedszkolach - w Lanckoronie już było, w Izdebniku będzie we wtorek. Przedszkolaki razem z filmowcami zespołowo tworzą swoje własne filmy. Uczniowie z naszych szkół już wcześniej mieli do czynienia z warsztatami filmu animowanego. Stworzyli własne filmy, które później montują i udźwiękowiają filmowcy z zespołu prof. Jerzego Kuci. Nasi ukraińscy uczniowie spotykają się z takimi warsztatami po raz pierwszy, więc jeszcze za wcześnie na ich pierwsze filmy, ale już na następnych warsztatach będą umieli je tworzyć. Filmy powstałe na warsztatach i w przedszkolach zobaczymy 6 grudnia podczas imprezy integracyjnej. Szczegóły podamy niebawem.

Projekt: Fascynujący świat  animacji - międzynarodowy język filmu animowanego" realizowany jest przez stow. Egida - przyjaciele muzeum w Lanckoronie we współpracy z GOK i jest finansowany z programu Województwa Małopolskiego: "Polska - Ukraina. Spotkajmy się w Małopolsce".
Autor:
Anna Witalis-Zdrzenicka

Zdjęcia:
Małgorzata Dziadkowiec, Anna Witalis-Zdrzneicka