Inspirująca Biesiada... z Mistrzami polskiego romantyzmu

2022-12-16
Grafika artykułu: Inspirująca Biesiada... z Mistrzami polskiego romantyzmu
Wyniki ogłoszone, nagrody i wyróżnienia rozdane, a o poziomie koncertu laureatów najlepiej świadczy fakt, że po jego zakończeniu jurorki Dagmara Rachtan-Ciastek, Katarzyna Cygan i Agnieszka Latuszek biły brawo wszystkim jego wykonawcom i - jak podkreślały - wszystkim uczestnikom konkursu. 
O ile w pierwszej edycji Biesiady z Mistrzami w 2021 roku poziom nadesłanych zgłoszeń był bardzo nierówny, to w tym wszystkie prace i wykonania, które zostały zgłoszone, były na dobrym i bardzo dobrym poziomie. W pierwszym etapie jurorki oceniały je na podstawie zdjęć i nagrań, a w drugim obejrzały zakwalifikowane prace i wykonania na żywo oraz porozmawiały z każdym uczestnikiem. Ale i tak wybór był trudny w niejednym przypadku - oczywiście oprócz tych pozycji na liście ocen, które uzyskały 60 pkt., czyli maksymalną notę z obydwu etapów. W porozumieniu z organizatorami konkursu - stowarzyszeniem Egida i GOK w Lanckoronie - jury postanowiło nie "numerować" nagród. Po prostu przyznało nagrody i wyróżnienia, co było tym bardziej uzasadnione przy mnogości kategorii i różnorodności propozycji artystycznych. Nagrodami były dyplomy i bony upominkowe do EMPiK, a do dyplomów wyróżnionych dołączony został aniołek lanckoroński z magnesem. Uhonorowani zostali także opiekunowie występujących oraz placówki i organizacje, które zgłaszały uczestników. Podczas koncertu otrzymali podziękowania i drobne upominki z Lanckorony.
Koncert finałowy otworzyła dyrektor GOK Małgorzata Dziadkowiec, a następnie zebranych powitał wójt Tadeusz Łopata - pod którego Honorowym Patronatem prowadzony był ten interdyscyplinarny konkurs. Swoimi wrażeniami z pracy w jury w imieniu zespołu podzieliła się Katarzyna Cygan. - Ten konkurs obalił moje dotychczasowe wrażenia dotyczące naszej współczesnej młodzieży - mówiła. - Uczestnicy pokazali nie tylko swoją wrażliwość, ale też wnikliwe i przemyślane zrozumienie utworów, do których odnosiły się ich interpretacje. Dobrze to świadczy także o przygotowaniu młodzieży w ich szkołach i przez organizatorów konkursu. Ciekawe interpretacje, wyczucie i walory techniczne prac plastycznych podkreślała Dagmara Rachtan-Ciastek, a na oryginalność prac literackich, wrażliwość ich autorów oraz rozpiętość nastroju, od tragicznego wymiaru po dowcip i poczucie humoru zwróciła uwagę Agnieszka Latuszek. 
Poniżej zamieszczamy kartę ocen z nagrodami i wyróżnieniami oraz fotoreportaż z koncertu. Zdjęcia w pewnej części oddają atmosferę koncertu, a naszą relację dopełnią skrót filmowy z koncertu oraz materiał nt. przełomu romantycznego w kulturze, które ukażą się niebawem na naszej stronie internetowej. 
Konkurs podzielony był na trzy kategorie wiekowe: szkoły podstawowe, szkoły średnie i młodzież dorosła do 25. roku życia. Uczestników do konkursu zgłosiły szkoły z powiatów: myślenickiego (szkoła podstawowa w Tenczynie i ZSZiO w Sułkowicach), suskiego (ZS im. W. Goetla i ZS im. W. Witosa) oraz wadowicki (wszystkie szkoły podstawowe gminy Lanckorona i CKZiU nr 2 w Wadowicach oraz stowarzyszenie 3 Wionki z Jastrzębi). 

Regionalny konkurs inspiracji twórczością Patronów Roku 2022 "Biesiada z Mistrzami polskiego romantyzmu" zorganizowany został przez stowarzyszenie Egida - przyjaciele muzeum w Lanckoronie we współpracy z GOK w Lanckoronie. Na jego organizację pozyskano środki z programu Mecenat Małopolski Województwa Małopolskiego. Autor:
Anna Witalis-Zdrzenicka

Zdjęcia:
Anna Witalis-Zdrzenicka