Wielkie trąbienie z Lanckorońskiej Góry

2024-04-27
Grafika artykułu: Wielkie trąbienie z Lanckorońskiej Góry
Na oryginalny i ciekawy konkurs zapraszamy muzyków amatorów i profesjonalistów; członków orkiestr i zespołów dętych, a także indywidualnych instrumentalistów w każdym wieku. Będziemy  trąbić sygnały, hejnały, pobudki itp., a nasze trąbienie będzie się niosło daleko i szeroko. Przed nami III Festiwal hejnalistów z Lanckorońskiej Góry.

III Festiwal hejnalistów odbędzie się w niedzielę 2 czerwca od godz. 12.00 w malowniczej scenerii ruin zamku w Lanckoronie. 
Festiwal otworzy konkurs trąbienia różnego rodzaju hejnałów, sygnałów, fanfar itp., granych tradycyjnie przy okazji uroczystości, polowań, działań wojskowych, turniejów rycerskich, uroczystości religijnych, a także np. z tradycji pasterskich, miejskich itp. (z wyjątkiem  Hejnału z Wieży Mariackiej w Krakowie). Można zagrać solo, w duecie, tercecie itd. na dowolnie wybranych instrumentach. 

W skład jury wejdą specjaliści muzyki wojskowej, myśliwskiej i ludowej. Na zwycięzców czekają nagrody i wyróżnienia, a na wszystkich serdeczna atmosfera na luzie i dobra zabawa.

Udział w konkursie i wszystkich wydarzeniach Festiwalu jest bezpłatny. Uczestnikom organizatorzy zapewniają napoje i ciepły posiłek.
Szczegóły konkursu w regulaminie.

Na zgłoszenia do konkursu oczekujemy do 25 maja 2024 r.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: 
intrada.lanckorona@gmail.com lub gok1lanckorona@gmail.com  
Regulamin konkursu i Karta zgłoszenia w załącznikach.

Program festiwalu
1. Konkurs hejnalistów przy ruinach zamku. Uczestnicy (indywidualni lub zespołowi) zaprezentują dwa sygnały (pobudka, hejnał, fanfara itp.): jeden spośród kanonu granych tradycyjnie przy okazji uroczystości, polowań, działań wojskowych, turniejów rycerskich, a także np. tradycji pasterskich, religijnych, miejskich itp. (z wyłączeniem Hejnału z Wieży Mariackiej w Krakowie) oraz drugi dowolny. Ich wykonania będzie oceniało jury pod przewodnictwem Pana Bartłomieja Koszarka. Muzykom będą towarzyszyli rekonstruktorzy w strojach konfederatów barskich. W oczekiwaniu na wynik obrad jury, przybyłej publiczności zaproponujemy wycieczkę wokół ruin zamku z dr. Krzysztofem Wielgusem, który m.in. przedstawi historię zamku i wyniki I etapu rewitalizacji ruin.
2. Koncert finałowy na rynku w Lanckoronie. Uczestnicy konkursu, wraz z rekonstruktorami przejdą przez Lanckoronę, składając po drodze kwiaty pod pomnikiem Wiara i Wolność, gdzie dołączą do nich orkiestry dęte. Na rynku wystąpią laureaci konkursu oraz zaproszone orkiestry i Gminna Orkiestra Dęta w Lanckoronie. Podczas koncertu rekonstruktorzy zaprezentują scenki obyczajowe i stroje z czasów konfederacji barskiej.
3. Koncert kameralny przy ruinach zamku w Lanckoronie. Klimatyczne piosenki m.in. o Lanckoronie zaśpiewa Katarzyna Cygan.
Zapraszamy też na imprezę towarzyszącą ze spotkaniem ze specjalistami prowadzącymi renowację ruin zamku, historykami oraz projekcją filmu o zamku.
Serdecznie zapraszamy. Szczegóły już wkrótce na plakatach i FB


Festiwal hejnalistów organizowany jest dla upamiętnienia bohaterów konfederacji barskiej przez Towarzystwo Przyjaciół Orkiestry Dętej w Lanckoronie „Intrada” przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lanckoronie i przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

festiwal_hejnalistow_regulamin
festiwal_hejnalistow_karta_zgloszenia


Autor:
Anna Witalis-Zdrzenicka

Zdjęcia:
grafika Anna Witalis-Zdrzenicka