Warsztaty radiowe prowadził Andrzej Sułek - muzyk, menadżer kultury, dziennikarz i redaktor radiowy związany z Programem II Polskiego Radia. Jak twierdzi - "w dobie internetu i telewizji radio... ma się bardzo dobrze". I okazuje się, że miał rację. Członkowie młodszej grupy, zapytani, kto słucha radia, zgłosili się wszyscy, wymieniając liczne rozgłośnie zarówno ogólnopolskie, jak i lokalne. Andrzej Sułek też zamierza zrealizować na Warsztatach projekt, oczywiście z aktywnym udziałem uczestników - reportaż radiowy.
Warsztaty radiowe będą się odbywały w GOK-u, gdzie na okres najbliższego tygodnia zagościło studio nagraniowe. W niedzielę wyjątkowo odbywały się jednak w domu i pracowni ceramicznej państwa Piaskowskich, gdzie w tygodniu warsztaty gitarowe będzie prowadził Michał Nagy.
Film "Brzdąc" z muzyką na żywo
Muzyką w wykonaniu zespołu Czerwie. Film niemy Charliego Chaplina, należący do klasyki filmu, wyemitowany został w sali widowiskowej GOK w 100. rocznicę premiery. Projekcja planowana była na rynku, ale pogoda uniemożliwiła ten zamysł. W związku z tym sala GOK-u pękała w szwach. Gościem szczególnym tej wieczornej projekcji był, powitany gorącymi oklaskami, Kazimierz Wiśniak. Muzykę do filmu, jak to klasycznie przy projekcji filmów niemych w pierwszych dekadach XX wieku bywało, grał zespół Czerwie z Andrychowa.
W kuluarach
Sala zajęć w GOK na czas warsztatów i Festiwalu zamieniona została w studio nagrań. To tutaj będzie prowadził swoje warsztaty Andrzej Sułek. Ale w niedzielę studio zajęli "dźwiękowcy", przygotowujący wieczorną projekcję. Na ich czele Rafał Drewniany z gramofonem i zestawem płyt winylowych (kiedyś mówiliśmy o nich longplay). Wśród nich najnowsza produkcje jego studia - płyta z muzyką Astora Piazzolli w wykonaniu Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej i solistów: Michała Nagy - gitara i Klaudiusza Barana - bandoneon (instrument dęty klawiszowy). Płyta, jak głosi informacja na okładce - jest hołdem złożonym kompozytorowi w stulecie jego urodzin.
Jak się okazuje, płyty winylowe wciąż są tłoczone, oczywiście przez pasjonatów, bo o komercji trudno w tym przypadku nawet wspominać. A słuchanie muzyki z takiej płyty w przestrzeni dźwiękowej zaaranżowanej w studio w GOK-u to prawdziwa uczta.
Uczta dopiero się zaczyna
Przed uczestnikami Warsztatów tydzień wytężonej pracy. A dla nas wszystkich wiele okazji do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych z najwyższej półki. Już we wtorek organizatorzy zapraszają do Café Arka na koncert muzyki kameralnej w wykonaniu Oktawii Bujnowicz -gitara, Petera Saidla - gitara i Leoša Čepickýego - skrzypce, a w środę - na wernisaż prac Tomasza Sikory w ogrodzie Muzeum, oczywiście z muzyką.