"Ziemia sztuki" w szkołach i przedszkolu

2022-05-17
Grafika artykułu:

Dzieci z zerówek i szkół gminy Lanckorona od kilku miesięcy biorą udział w warsztatach umuzykalniających, muzycznych i plastycznych w ramach projektu „Ziemia sztuki” – projektu Terra Artis, realizowanego z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego w 2022 roku.

Drugą częścią projektu będą Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe i Festiwal Terra Artis z – jak zwykle – bardzo bogatym programem muzycznym, artystycznym i kulturowym w lipcu tego roku. W Warsztatach wezmą również udział dzieci z miejscowości, w których realizowany jest projekt. Zarówno udział dzieci w warsztatach, jak i wstęp na koncerty oraz inne wydarzenia  festiwalu jest bezpłatny dla publiczności.

Realizacja tego bogatego projektu jest możliwa dzięki ogromnej determinacji stowarzyszenia Terra Artis i osobiście Susanne Nagy oraz szerokiemu odzewowi mieszkańców m.in. naszej gminy, którzy głosowali na projekt „Ziemia sztuki” w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego. To dzięki tym głosom projekt uzyskał dofinansowanie, umożliwiające jego realizację.

A że było warto, widać już w trakcie realizacji jego pierwszej części. Po kilku tygodniach twórczej aktywności instruktorzy i uczestnicy dzielą się wrażeniami.

Renata Frosztęga-Ryszawy – Zajęcia muzyczne spotkały się  z bardzo dużym zainteresowaniem. Biorą w nich udział dzieci z klas 1-4, które przychodzą nie tylko rozwijać własny warsztat artystyczny, ale też pokazać swoje własne pomysły. Dla niektórych największą atrakcją jest śpiewanie piosenek, które aranżujemy na swój własny sposób. Innym bardziej podoba się gra na dzwonkach chromatycznych lub rurkach bum-bum. Łączymy ze sobą wszystkie te pasje i słuchamy siebie wzajemnie. Myślę, że jest to bardzo dobra inicjatywa, bo dzieci mają możliwość kreatywnego tworzenia muzyki i pracy nad tą częścią aranżacji, w której czują się pewnie. Przede wszystkim jednak czują się tutaj swobodnie, uwolnieni od schematów szkolnych, co nie jest bez znaczenia również dla mnie jako wykładowcy. Na pytanie, co ci się najbardziej podobało w trakcie zajęć, najczęstszą odpowiedzią dzieci było „wszystko”. I tak to też wygląda - gramy, śpiewamy, tańczymy, integrujemy się, inspirujemy się wzajemnie… po prostu muzyka:)

Dominika Domanus – Na warsztatach plastycznych dzieci uczyły się lepić w glinie metodą wężyków. Wykonały tą metodą ozdoby wielkanocne: „Jajko wielkanocne” – płaską dekorację do powieszenia na ścianie, oraz „Koszyczek wielkanocny” – przestrzenną ozdobę na stół wielkanocny. Na kolejnych zajęciach uczniowie malowali farbami wypalone na biskwit prace. Dla większości z nich było to pierwsze spotkanie z gliną, więc dzieci miały wiele pytań, takich jak: Skąd bierze się glina?, Jak długo trwa suszenie i wypalanie gliny? Jak wygląda piec ceramiczny? Dowiedziały się jak wygląda proces, przez który przejdzie ich praca ceramiczna: od lepienia, przez suszenie, wypał i ozdabianie.

Anna Podkościelna-Cyz – Praca z Dziećmi, to nie lada wyzwanie, ale także mnóstwo satysfakcji! Opisałabym moje spotkania z Dziećmi jako najszczerszą prawdę o muzyce! Dzieciaki są znakomitymi recenzentami muzyki, naturalnie reagują na wszystkie jej przejawy – komentują bez obciążeń i hamulców to, co słyszą. Staram się wykreować ich odczuwanie muzyki i wszelkich jej przejawów jako otwartą, czystą kartę, którą mogą zapisać za pomocą swoich wyobrażeń i emocji. Na zajęciach wprowadzam ideę – nie ma złych odpowiedzi... – Co słyszysz we fragmencie, którego słuchamy?Ptaki, Motor, Flet! Wszystkie odpowiedzi są na swój sposób dobre i otwierają na nieograniczone odbieranie muzyki. Z moich obserwacji wynika, że nawet największe Łobuzy odnajdą się w świecie dźwięków – na swój sposób – trzeba ich tylko otulić dźwiękami i pokazać dobro, które płynie z terapii dźwiękiem. Mam poczucie, że nasze spotkania nie tylko wychowują młodych melomanów, ale są także znakomitym momentem zajrzenia wgłąb siebie i otwarcia na piękno otaczającego nas świata. Świata pełnego przecież .....MUZYKI!

Warsztaty umuzykalniające przeznaczone są dla uczniów zerówek w przedszkolu w Lanckoronie oraz przy szkołach podstawowych w Izdebniku, Jastrzębi, Kalwarii Zebrzydowskiej, Skawinkach i Zebrzydowicach. Prowadzi je Susanne Nagy.

Warsztaty muzyczne prowadzone są w klasach 1-6 w szkołach w Izdebniku, Jastrzębi, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckoronie, Skawinkach i Zebrzydowicach przez Annę Oremus, Annę Podkościelną-Cyz i Renatę Frosztęgę-Ryszawy.

Warsztaty plastyczne w klasach 1-6 w szkołach podstawowych Brodach, Izdebniku, Jastrzębi, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckoronie i Skawinkach prowadzą Dominika Domanus i Małgorzata Mirek.



 

 



Autor:
Anna Witalis-Zdrzenicka

Zdjęcia:
instruktorzy prowadzący zajęcia
 
2024-12-06 Festiwal Anioł w Miasteczku 2024 - program
2024-12-06 Koncert zespołu Czarny Motyl w Café Pensjonat
2024-12-06 Anioł w Miasteczku - charytatywnie
2024-12-06 Spektakl performance Źródło
2024-12-07 Zapalenie światełek na lanckorońskiej choince


Archiwalna strona www