Szopki lanckorońskie
Konkurs na szopkę lanckorońską został rozstrzygnięty, a wyniki ogłoszone zostały na rynku w Lanckoronie w samo południe niedzieli 8 grudnia. Osiem lanckorońskich szopek, które zdobyło nagrody i wyróżnienia, można oglądać przez cały okres bożonarodzeniowy w uczęszczanych miejscach w Lanckoronie.
Od piątku 6 grudnia do niedzielnego przedpołudnia szopki można było oglądać w muzeum, a w niedzielę zostały przeniesione do specjalnie w tym celu zbudowanej na rynku konstrukcji w stylu lanckorońskiej chaty (która później posłuży jako szopka). Tutaj odbyło się ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i dyplomów, a także przekazanie szopek do miejsc uczęszczanych w Lanckoronie.
Szopki oceniała komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Łukasiewicz, Małgorzata Dziadkowiec i Józef Wypartowicz.
I miejsce w I konkursie na szopkę lanckorońską zdobyła Rodzina Gruczyńskich za szopkę w ruinach zamku. Można ją obejrzeć w Dwór w Lanckoronie.
II miejsce zdobyła szopka Rodziny Jakubowskich za szopkę nawiązującą do szopki w ogrodzie Państwa Gąsiorskich. Została na świąteczny czas przekazana do Urzędu Gminy.
Zdobywczyni III nagrody - szopka rodziny Bul - trafiła do Sali Zbiorów Kazimierza Wiśniaka. Ta szopka to dom, w którym urodził się autor szopki, później właścicielem tego domu przez jakiś czas był Wojciech Pszoniak, a obecnie jest Leszek Mikos. To dom na ul. Zamkowej, tuż nad "Arką".
Wyróżnienia zdobyły szopki: dla Milenki Bańdury z Tatą, Krzysztofa i Piotra Bogdałów, Marii i Marcina Mrugałów z dziećmi Arturem i Krystianem, Lenki Kurowskiej z Mamą Anitą i Nikodema Kościelniaka. Szopki te można obejrzeć w: Cafe Pensjonat, Lanckorona, Mili Kawiarenka - Lodziarnia, Piekarni Siwek, Przychodni Medycyny Rodzinnej i muzeum w Lanckoronie.
Część szopek obdarowani odebrali osobiście podczas uroczystości, pozostałe autorzy i organizatorzy po prostu zanieśli do lokali, które podczas XXI Zimowego Festiwalu "Anioł w Miasteczku" prowadziły w tym czasie inne wydarzenia festiwalowe.
Autorzy szopek otrzymali okazałe dyplomy i bony prezentowe. Podczas uroczystości wręczenia naród wójt Ryszard Gonet i dyrektor GOK Małgorzata Dziadkowiec zapowiedzieli, że konkurs na lanckorońską szopkę odbędzie się także w przyszłym roku.
Konkurs i nowa konstrukcja szopki były częścią projektu "Wigilia z szopką lanckorońską", zrealizowanego przez stowarzyszenie Egida - przyjaciele muzeum w Lanckoronie w partnerstwie z GOK i przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Autor:
Anna Witalis-Zdrzenicka
Zdjęcia:
Anna Witalis-Zdrzenicka