Wizja
1. Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie jest przyjazną instytucją kultury, która dba o potrzeby kulturalne mieszkańców, uwzględniając wszystkie grupy wiekowe oraz tworząc więzi międzypokoleniowe. Jest miejscem integracji wszystkich środowisk kulturotwórczych gminy, poprzez wielostronną współpracę i wzajemne wspieranie swojej działalności.
Prowadząc zajęcia artystyczne i tematyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, Gminny Ośrodek Kultury z jednej strony zaspokaja i kreuje potrzeby wyższego rzędu, z drugiej – kształtuje u mieszkańców świadomość odbiorców kultury tak lokalnie, jak uniwersalnie.
2. Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie dba o zachowanie i utrwalanie w świadomości mieszkańców i gości bogatych tradycji historycznych, kulturalnych i rękodzielniczych ziemi lanckorońskiej, poprzez organizację warsztatów, zajęć w kołach zainteresowań, opracowywania tematyczne, publikowane w formie elektronicznej i do druku.
3. Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie działa na atrakcyjnym terenie turystycznym, który od lat upodobali sobie twórcy i artyści. Największymi atrakcjami turystycznymi gminy są:
- ruiny zamku w Lanckoronie, związanego z wielkimi rodami Rzeczpospolitej od czasów Kazimierza Wielkiego do konfederacji barskiej;
- zabytkowy kompleks rynku w Lanckoronie z zabudową drewnianą, o znacznych walorach krajobrazowych, historycznych i architek-tonicznych w skali Polski;
- muzeum regionalne w zabytkowym domu drewnianym;
- zabytkowy kościół w Lanckoronie;
- zabytkowy kościół w Skawinkach na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej;
- zabytkowy murowany budynek austriackiej poczty konnej z 1780 r. poczty w Izdebniku;
- liczne miejsca na terenie gminy związane z bitwami konfederacji barskiej,
- zabytkowe kapliczki i obiekty małej architektury;
- wysoko oceniane walory krajobrazowe.
Dlatego działalność Gminnego Ośrodka Kultury obejmuje także kreowanie turystycznego wizerunku gminy, informację turystyczną oraz włączanie się w uatrakcyjnianie oferty kulturalnej dla przybywających gości.
4. W działalności Gminnego Ośrodka Kultury bardzo ważne jest pełne zaangażowanie w rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych mieszkańców, a jednocześnie uatrakcyjnianie oferty dla gości. Oba kierunki działalności winny składać się na podnoszenie poczucia wartości i dumy mieszkańców ziemi lanckorońskiej oraz wzmacnianie ich więzi ze swoją małą ojczyzną.
Finansowanie
Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie finansuje swoją działalność z bud-żetu gminy, prowadzenia działalności gospodarczej oraz aktywnego pozys-kiwania środków na działalność poprzez tworzenie autorskich programów
i aplikowanie do funduszy zewnętrznych.
Badanie potrzeb
Aby jak najlepiej realizować wizję Gminnego Ośrodka Kultury w Lanc-koronie, konieczne jest systematyczne monitorowanie na bieżąco potrzeb i aktu-alności oferty poprzez m.in. rozmowy, i wywiady z pracownikami i instruktorami ośrodka, stowarzyszeniami, dyrektorami szkół i nauczycielami, środowiskami duszpasterskimi, sołtysami i radami sołeckimi oraz do uczestnikami wydarzeń kulturalnych i turystami. Pozwoli to na ewaluację prowadzonej działalności i szybkie reagowanie na rodzące się potrzeby.