Solidarni z Ukrainą - koncert 20 marca 2022

Grafika artykułu: Solidarni z Ukrainą - koncert 20 marca 2022
Solidarni z Ukrainą - koncert 20 marca 2022

Muzyczną ucztą najwyższej próby artyści mieszkający w Lanckoronie i okolicy oraz ich przyjaciele wyrazili solidarność z walczącą Ukrainą, powitali ludzi z Ukrainy, którzy schronili się w naszej gminie, podziękowali tym, którzy ich goszczą, a przybyli na koncert okazali swoją hojność i wielkie serce. Podczas koncertu do puszek wolontariuszy, zbierających pieniądze na wyposażanie szkolne dzieci z Ukrainy, które rozpoczynają naukę w naszych szkołach i przedszkolach, wpadło 5 tys. 605 zł. 

Artyści, którzy bez żadnych profitów wystąpili na koncercie w niedzielę 20 marca w GOK, to wybitni muzycy, znani na scenach i w studiach nagrań cenionych płyt w wielu krajach, profesorowie akademii i szkół muzycznych, pasjonaci, a co najważniejsze - ludzie otwarci na potrzeby innych. Występ każdej z tych formacji byłby wielkim wydarzeniem kulturalnym nie tylko w Lanckoronie, ale także w liczących się w muzycznym świecie ośrodkach. Ich wspólny występ to precedens nie do przecenienia. 
W sali wypełnionej po brzegi rozbrzmiała muzyka klezmerska, jazz, muzyka klasyczna i śpiew.

Na koncercie „Solidarni z Ukrainą” wystąpili (w kolejności jak na koncercie):

Michael Jones & Bogusław Zięba




MICHAEL JONES
Znakomity skrzypek, multiinstrumentalista - gra na altówce, skrzypcach klasycznych, elektrycznych i hinduskich ravanhatta a także śpiewa. Pochodzi z Anglii, ale ma korzenie hinduskie, polskie, irlandzkie, walijskie i ukraińskie. 23 lata temu przyjechał do Polski, zakochał się w Krakowie i został. Od 2014 roku mieszka w Lanckoronie. 
Ceniony muzyk sesyjny. Występował z Nigelem Kennedy, Grzegorzem Ciechowskim, Beatą Czernecką, Ulą Makosz, T Love, Sidney Polak czy Stanisławem Sojką. Współpracował z Fiolką Najdenowicz przy jej albumie „Fiolka” oraz grał partie hinduskich skrzypiec do filmu „Wiedźmin”. Aktualnie gra w Max Klezmer Band, Luka Mazur Qrtet oraz muzycznych projektach jak  np."Cohen i kobiety”.

BOGUSLAW ZIĘBA
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale instrumentalnym, specjalizacja akordeon.
Współtwórca wielu zespołów muzycznych m. in.: Frittata, Acoustic Acrobats, Nic Do Ukrycia, MKB, According To Plan.
Koncertował w Polsce, wielu krajach Europy oraz Chinach i Afryce. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych:
z zespołem Frittata zagrał na zaproszenie Nigela Kennedy podczas Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej a na Polish Weekend w Londynie;
z zespołem Acoustic Acrobats koncertował na scenach w Polsce i za granicą;
z zespołem  Max Klezmer Band wystąpił dwukrotnie na Jamajce  podczas Jamaica Jazz and Blues festival obok takich gwiazd jak Monty Alexander czy Erykah Badu oraz na festiwalu muzyki „Adjarra” w Afryce.
Obecnie w zespole  According To Plan realizuje autorskie kompozycje zdobywając uznanie m.in. w finale konkursu jazzjuniors w 2014 roku oraz w finale konkursu bielskiej zadymki jazzowej w 2017 r. Wspóltworzy tez grupę Kriva  Drina.
Brał udział w nagraniu płyt studyjnych z autorskimi kompozycjami zespołu Frittata w 2011 roku i Acoustic Acrobats- rejestracja konceru w Studiu Radia Gdańsk w 2012 r. a także w nagraniu tradycyjnej muzyki żydowskiej na płycie Yerushalayim Ewy Warty-Śmietany z zespołem Haskala w 2006 r., z zespołem Taykh 2018 r oraz w nagraniu w 2019r. płyty zespołu Que passa  specjalizującym się w stylistyce flamenco.
Współpracuje jako wykonawca muzyki z teatrem Witkacego w Zakopanem oraz teatrami KTO, Nowym Proxima, Ludowym w Krakowie.

Katarzyna Cygan z Zespołem (Kinga Kutrzuba, Jacek Korohoda, Michał Kołodziej, Tomasz Starowicz)

   


KASIA CYGAN
Aktorka, wokalistka, reżyserka, autorka tekstów i scenariuszy teatralnych. 
Obecnie mieszka w naszej gminie. Remontuje stary dom w urokliwym miejscu w Izdebnik,u tworząc wspaniałe siedlisko „ Zakole bobrowe” , gdzie prowadzi artystyczną „Scenę w Kamieniołomie”. Reżyserka spektakli muzycznych m.in.: „Klenczon. Poemat rockowy”. To dzięki staraniom i udziałowi Kasi w zeszłym roku na lanckorońskim rynku mieliśmy okazje obejrzeć kapitalny musical „Klenczon” z udziałem Marka Piekarczyka, Kingi Kutrzuby i Basi Janygi.
Z pewnością wielu z nas pamięta filmową baśń w reżyserii Jerzego Gruzy „Pierścień i róża”, gdzie zagrała rolę Księżniczki Angeliki.
Kształciła się w kierunku musicalowym, w Studio Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej Teatru Muzycznego w Gdyni, w klasie wokalu Krystyny Prońko, potem u prof. Niny Karczewskiej oraz w klasie aktorskiej Henryka Bisty.
W latach 1981-93 występowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni jako aktorka, scenarzystka i reżyser, gdzie jako asystent reżysera współpracowała z Jerzym Gruzą. 
W latach 1993-94 pracowała  w Operetce Warszawskiej  - była aktorką Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. W Krakowie realizowała programy i recitale np. w Piwnicy Pod Baranami czy Jamie Michalikowej.
Wydała 4 płyty : „Kolędy”, „Na święta” oraz autorskie: „Wiśnia” i najnowsza „Serce w ogrodzie swoim".

KINGA KUTRZUBA
Wokalistka i artystka musicalowa. Laureatka festiwali oraz telewizyjnych show muzycznych. W latach 2011 – 2015 wokalistka blues-rockowego zespołu „Antidotum”. Od 2014 roku związana z Impresariatem Artystycznym „Siedem Kotów”, a  od 2016 roku związana z Międzynarodową Grupą Producencką „Universal Vision”.

JACEK KOROHODA - gitara
Urodzony w Krakowie, polski gitarzysta, kompozytor, muzyk sesyjny i nauczyciel. Prowadzi własne projekty muzyczne. Wieloletni członek zespołu Prowizorka Jazz Band, dwukrotnego laureata plebiscytu Jazz Top miesięcznika Jazz Forum. W swojej karierze współpracował m.in. z Jarkiem Śmietaną, Markiem Grechutą, Włodzimierzem Korczem, Beatą Rybotycką, Agnieszką Chrzanowską, Billem Nealem, Z-Star i wieloma czołowymi artystami. Jako nauczyciel gry na instrumencie odznaczony Medalem KEN i Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa.

MICHAŁ KOŁODZIEJ - bas 
Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Tarnowie. (I stopień akordeon, II stopień kontrabas). Ukończył studia na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa, specjalizacja Gitara Basowa. Obecnie jest studentem III roku na Akademii Muzycznej w Krakowie, specjalizacja Gra na Kontrabasie w Zakresie Muzyki Jazzowej.

TOMASZ STAROWICZ - perkusja.

Nadia Zinchenko 




NADIA ZINCHENKO gość specjalny
Pochodzi z Ukrainy, z miasta Chmielnicki.
Jest amatorką, ale uwielbia grać na pianie i gitarze oraz śpiewać.

Oleg Dyyak & Anna Dyyak & Paweł Dyyak 



OLEG DYYAK
multiinstrumentalista, grający na akordeonie, duduku, klarnecie i instrumentach perkusyjnych.
Od 15 lat mieszka w gminie Lanckorona w Izdebniku. Pochodzi z Ukrainy, z Podola z rodziny o polskich korzeniach. Od 1995, od studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie mieszka w Polsce.
Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Koncertował w składzie uznanego na całym świecie zespołu „The Cracow Klezmer Band” . Dokonał szeregu nagrań, które ukazały się m.in. w prestiżowym nowojorskim wydawnictwie Johna Zorna. W swoim dorobku ma udział w niezliczonej ilości nagrań dla radia i telewizji w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, USA i Polsce. Spośród wielu wybitnych artystów i zespołów z którymi współpracował są m.in: John Zorn, Tomasz Stańko, Marek Moś, Lech Dyblik, Piotr Domagała, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Tomek Gąssowski, Frank London, Aaron Alexander, orkiestra AUKSO i Sinfonietta Cracovia.

ANNA DYYAK – wiolonczelistka, uczennica Liceum Muzycznego w Krakowie

PAWEŁ DYYAK – student 3 roku Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie perkusji


Michał Nagy



MICHAŁ NAGY, a właściwie prof. dr hab. Michał Nagy. Od 1997 roku jest pedagogiem w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego  w Krakowie . Aktualnie Kierownik Katedry Gitary i Harfy. Urodził się w Warszawie. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskim.– od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie. 
Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury. Jest laureatem nagrody Województwa Małopolskiego oraz odznaki  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Występował na licznych festiwalach muzycznych (m.in. Warszawska Jesień, Carintischer Sommer, Menuhin Festival, Allegro Vivo, Styriarte, Kwartesencja, Śląska Jesień Gitarowa, Festiwal Muzyki Astora Piazzolli w Krakowie, Gitarre Wien, Wrocławski Festiwal Gitarowy, Muzyka na Szczytach.
Jako solista współpracował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Leopoldinum, Sinfonietta Cracovia, Wrocławską Orkiestra Kameralną Vratislavia, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Camerata Nova, Fresco Sonare i Chopin Academia Orchestra. Występował również z towarzyszeniem Kameralistów Filharmonii Narodowej, kwartetu smyczkowego Royal String Quartet i zespołu Wiener Instrumentalsolisten .Jest także współtwórcą i członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego Guitar 4mation, specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX i XXI wieku, w tym między innymi repertuaru z pogranicza muzyki współczesnej i jazzu. 
Dokonał wielu prawykonań utworów, m.in. Sergia Assada, Pawła Szymańskiego, Guntera Schneidera, Bartłomieja Budzyńskiego i Stefana Soewandiego.
Z wieloma artystami dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Bayerischer Rundfunk i stacji  ZDF. Jest autorem wielu aranżacji na gitarę solo i z zespołami kameralnymi. Współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wydawnictwem Euterpe.
Nagrywał dla firm: Sony Music (nagroda Fryderyk 2002 za płytę Piazzolla Tango w kategorii Album Roku – Muzyka Kameralna), Dux (nominacja do Fryderyka 2000 za płytę pt. Micropiezas w duecie z M. Siatkowskim), Polskie Nagrania Edition i Najnowszy album CENTENARIO Astor Piazzolla   Klaudiusz Baran / Michał. W koncercie duetowi muzyków towarzyszy Tarnowska Orkiestra Kameralna. Nagranie zostało zarejestrowane w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach. W roku 2020 Michał Nagy wydał solową płytę pt. Fughetta, zawierającą dedykowaną mu tytułową kompozycję Pawła Szymańskiego

Michael Jones & Luka Mazur Quartet ( Łukasz Mazur, Max Kowalski oraz Kuba Mazur)
Łukasz Mazur – fortepian, instrumenty klawiszowe, Michael Jones – skrzypce, altówka oraz wszelkie inne „strunowce”, Max Kowalski – kontrabas elektryczny, Kuba Mazur – perkusja

  

ŁUKASZ MAZUR - pianista, kompozytor
Współpracował/współpracuje z: Piotrem Kubą Kubowiczem, Józefem Skrzekiem, Markiem Piekarczykiem, Antymosem Apostolisem, Włodzimierzem Kiniorskim, Robertem Pożarskim, Stoltzer Ensemble, Michałem Lorencem, DesOrient, Małgorzatą Marczak, Dominikiem Skrzyniarzem, Małgorzatą Nakonieczną, Anną Madej, Małgorzatą Wojciechowską; Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatrem Ludowy w Nowej Hucie, Teatrem Lalki i Aktora KUBUŚ.

MAX KOWALSKI - kontrabasista, kompozytor, aranżer
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie; jest autorem muzyki do spektakli dla wielu teatrów w całej Polsce, m.in. Teatr Witkacego, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Scena Premier w Lublinie, Teatr Polski w Bielsku-Białej. Nauczyciel gry na kontrabasie w PSM I st. w Dobczycach; współpracuje z wieloma muzykami scen krakowskich.

JAKUB MAZUR - ceniony perkusista młodego pokolenia.
Swoją przygodę z perkusją rozpoczął w wieku lat 4; na koncie muzycznych doświadczeń: udział w projektach Piotra Kuby Kubowicza m. in. "Akwarelki Świętokrzyskie"; współpraca z zespołami: "Wolni Ludzie", chór gospel GOoD NEWs, Alicja Białek Band, MGM Trio, No Name 3Yo, Małgorzata Wojciechowska, Shapeles, To ON; czynnie wspiera studyjne produkcje spod szyldu 8records