Fundacja Zaułek

Grafika artykułu: Fundacja Zaułek
Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego

Fundacja działa od: 10 listopada 2014 roku
Zarząd Fundacji:
Krzysztof Falkowski  prezes
Anna Anastazja Falkowska  członek zarządu
Siedziba Fundacji: Zaułek Animacji, ul. Józefa Piłsudskiego 16, 34-143 Lanckorona
Kontakt
tel.: 605 25 33 24; 536 061 111
e-mail: fundacja.zaulek@gmail.com
strona internetowa: http://zaulekanimacji.pl
Fb: https://www.facebook.com/fundacjazaulekkrzysztofafalkowskiego

Działalność:
Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego istnieje od 10 listopada 2014 r. Jako jej członkowie stawiamy sobie za cel szeroko rozumianą działalność kulturalno-edukacyjną, służącą propagowaniu świadomego i aktywnego życia  pełnego dobra i piękna – poprzez upowszechnianie sztuki, jaką jest teatr plastyki, teatr formy, teatr maski, teatr pantomimy oraz teatr lalek.
Działamy, popularyzując nowe idee aktorskie i teatru plastyki, upowszechniając formy teatralne jako metody nauczania poprzez wartości przekazywane w spektaklach teatralnych. Skupiamy się na organizacji spektakli teatralnych i prowadzeniu warsztatów animacji oraz budowy lalki dla zróżnicowanych grup wiekowych.
Swoje działania prowadzimy w domach kultury, instytucjach oświatowych  przedszkolach i szkołach oraz bierzemy udział w festiwalach i ważnych wydarzeniach w przestrzeni miast i wsi polskich. 
Wybrane wydarzenia kulturalne, w których braliśmy udział w ciągu ostatnich pięciu lat: WERTEP Międzynarodowy Festiwal Teatralny; Krakowska Noc Teatrów; Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra w Toruniu; Carnaval SztukMistrzów w Lublinie; ANIMO, Międzynarodowy Festiwal Miniatur Lalkowych w Kwidzynie; Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy Ulicznicy w Gliwicach; Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina; Festiwal Sztuk Ulicznych „Na bruku” Zamość; Jarmark Jadwiżański we Wrocławiu; Festiwal Świata Baśni i Bajek Pozytywka - Bydgoszcz; Festiwal Objazdowych teatrów Lalkowych Młodego Widza Fotel Juszkowo; Open Street Festiwal Karpacz; Festiwal Zdarzeń Artystycznych Open Opole; Zamkowe Lato – Poznań; Busker Fest Bydgoszcz.

Wybrane projekty edukacyjno-kulturalne 2021:
  • - w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego z siedzibą w Warszawie, dofinansowanego z środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu: "Lato w teatrze" w Zambskach Kościelnych „Jak się macie?”  - czerwiec/lipiec 2021 r. ,województwo mazowieckie; 
  • - w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”, dofinansowanego z środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu: „Wędrowny teatr lalek – od wsi do wsi” (cotygodniowe  plenerowe spektakle teatru lalek oraz warsztaty animacji i budowy lalek w gminie Lanckorona )  czerwiec/sierpień 2021r., województwo małopolskie.

Siedziba Fundacji
W swojej pracy duży nacisk kładziemy na działania prowadzone w naszej siedzibie – Zaułku Animacji w Lanckoronie, które jest miejscem działań kulturalnych, stworzonym w 2018. Mieści się ono w odrestaurowanym drewnianym domu z 1843 r. Znajduje się tam kameralna scena i widownia oraz galeria sztuki z wystawą teatralnych lalek, a także scena w ogrodzie i przestrzeń warsztatowa w stodole. Organizujemy tu spektakle, warsztaty lalkowe oraz spacery kulturalno-edukacyjne po Lanckoronie. Prowadzimy również rezydencje dla grup artystycznych.

Zarząd Fundacji
Krzysztof Falkowski  aktor, lalkarz i reżyser teatralny, twórca autorskich spektakli teatru lalek, artysta prowadzący warsztaty animacji i budowy lalek; absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku; w latach 1999 – 2009 aktor Teatru Groteska w Krakowie; w 2009 roku stworzył działający jedenaście lat solistyczny Teatr Animacji Falkoshow; fundator i prezes stworzonej w 2014 r. Fundacji Zaułek Krzysztofa Falkowskiego; w 2018 otworzył w odrestaurowanym przez siebie domu z 1843 roku w Lanckoronie Zaułek Animacji; twórca dwunastu autorskich spektakli teatralnych, posiada 25-letnie doświadczenie pracy artystycznej w ramach produkcji, tworzenia scenariuszy, wystawiania spektakli i prowadzenia warsztatów animacji; Dwukrotny stypendysta MKiDN - 2008 i 2020 (stypendium twórcze w dziedzinie: teatr).
Anna Falkowska  pedagożka teatru, instruktorka, autorka scenariuszy i reżyserka spektakli teatrów szkolnych; mgr filologii polskiej; absolwentka podyplomowych studiów Organizacji i zarządzania placówką oświatową; koordynatorka, organizatorka wydarzeń kulturalnych, organizatorka publiczności, osoba odpowiedzialna za kontakt z mediami, pedagożka współprowadząca warsztaty teatralne; koordynatorka i współautorka projektów skierowanych do lokalnej społeczności oraz organizatorka szeregu wyjazdów kulturalnych i warsztatów dla młodzieży; współautorka i instruktorka projektów Lata w teatrze w Zambskach Kościelnych.
Anna i Krzysztof Falkowscy
fot. z archiwum Fundacji