Stowarzyszenie 3 Wionki w Jastrzębi

Grafika artykułu: Stowarzyszenie 3 Wionki w Jastrzębi
Stowarzyszenie 3 Wionki w Jastrzębi

Stowarzyszenie działa od: 20 maja 2015 roku w Jastrzębi
Przedstawiciel: Marta Dziadkowiec
Kontakt: e-mail: stowarzyszenie3wionki@gmail.com
tel. 666 841 540
Profil FB: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie3WionkiwJastrzebi/


Działalność:
Stowarzyszenie zwykłe „3 Wionki” na początku miało nazwę „Koło Gospodyń Wiejskich w Jastrzębi”. W trakcie powstawania, głównym przedstawicielem stowarzyszenia była Elżbieta Węgrecka. W krótkim czasie od założenia, członkinie postanowiły zmienić nazwę na nową, inspirując się efektem projektu z 2014 roku ,,Wioski tematyczne pomysłem na innowacyjne produkty turystyki wiejskiej’’, w którym brała udział Jastrzębia. Na jednym ze spotkań tamtego projektu, mieszkańcy postanowili nadać wiosce miano ,,Trzech wionków’’. Stało się tak dlatego, że miejscowość Jastrzębia była do 1934 roku gminą jednowiejską i posiadała swój herb, którego wizerunek widnieje na ścianie w Willi „Tadeusz” w Lanckoronie. W herbie tym jest jastrząb trzymający w swoich szponach trzy wianki, zaś słowo wianek w gwarze jastrzębskiej brzmi wionek – stąd nazwa stowarzyszenia – „3 Wionki”. 
Z biegiem czasu do stowarzyszenia przystępowali nowi członkowie i głównym przedstawicielem została Edyta Marszałek. Po ponad roku działalności Walne Zebranie członków zdecydowało powierzyć tę funkcję Marcie Dziadkowiec, która pełni ją do dziś. Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w jednym z pomieszczeń w Domu Kultury w Jastrzębi, które zostało przeznaczone na ten cel przez Wójta Gminy Lanckorona, Tadeusza Łopatę. 
Stowarzyszenie działa według przyjętego regulaminu i realizuje następujące cele: 
– obrona praw i reprezentowanie interesów kobiet 
– działanie na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet 
– upowszechnianie postępu w gospodarstwach domowych i rolnictwie 
– dążenie do poprawy i ochrony zdrowia 
– kultywowanie kultury lokalnej, szczególnie regionalnej 
– wychowanie młodego pokolenia w duchu tolerancji, patriotyzmu i poszanowania tradycyjnych wartości.
Cele realizowane są poprzez współpracę z organizacjami i podmiotami działającymi na naszym terenie tj. OSP, LKS, Sołectwem, Parafią i Szkołą Podstawową; organizowanie wyjazdów kulturowo-oświatowych i krajoznawczo-turystycznych, spotkań integracyjnych dla mieszkańców i stowarzyszeń z terenu Gminy Lanckorona; udział w festynach, targach, dożynkach organizowanych na terenie powiatu. 
Przez pięć lat działalności udało nam się stworzyć cykliczne spotkania dla mieszkańców Jastrzębi oraz członków lokalnych stowarzyszeń – tradycyjne kolędowanie odbywające się na początku roku kalendarzowego oraz wieczorek „Co Kobitom w Duszy Gra”, organizowany w okolicach Dnia Kobiet. Ponadto w okresie jesienno-zimowym, w każdy czwartek, prowadzimy w naszej siedzibie spotkania zatytułowane „Darcie Pierza”, na którym realizujemy swoje pasje rękodzielnicze, inspirując innych, również młode pokolenie, do oderwania się od komputera i zwrócenia się w stronę tradycyjnych metod spędzania wolnego czasu oraz nabywania i doskonalenia umiejętności rękodzielniczych. 
Do stowarzyszenia „3 Wionki” należy 18 członków, którzy swoim zaangażowaniem oraz pracą społeczną reprezentują Jastrzębię i gminę Lanckorona na takich wydarzeniach jak: Festiwal Potraw Regionalnych przy „Chłopskim Stole” w Wygiełzowie; „Krakowska Godka” w Modlnicy czy „Święto Jarzębiny” w Krzywaczce. Często z takiej wyprawy wracamy z dyplomem lub wyróżnieniem, gdyż kultywujemy kuchnię regionalną i staramy się nią nie tylko pokazywać innym, ale i dzielić się nią pod postacią przygotowanych potraw, nalewek i innych smakołyków, które są doceniane przez degustujących. 
Posiadamy własne logo, w którym jest zawarty polny kwiat – chaber oraz własne stroje, zaprojektowane i uszyte przez nasze członkinie. Zofia Bernecka wraz z córką Magdaleną zaproponowały, aby były to lniane, długie suknie z zapaską, nawiązujące do dawnych czasów, kiedy to kobiety na wsi tak się ubierały. Przyozdobiłyśmy je, haftując motywy kwiatowe, które nawiązują do wiejskich łąk, do tego wianek, kamizelka i torebka wykonana ręcznie. Stroje uszyła nasza krawcowa, Zofia Frączek, a wianki, kamizelki i torebki wykonała Zofia Bernecka, która również haftowała niektóre stroje. 
Każdy z członków stowarzyszenia ma możliwość realizowania swoich pasji i wykorzystywania talentów w działaniu na rzecz lokalnej społeczności i promowania Jastrzębi i gminy Lanckorona. Cieszymy się, że możemy dzielić się z innymi tym, co mamy i umiemy – praca społeczna daje nam wiele radości i spełnienia.
oprac. Marta Dziadkowiec
fot. z archiwum Stowarzyszenia

W okresie pandemii stowarzyszenie 3Wionki nadal prowadziło swoją działalność, zamieniając interakcje fizyczne na spotkania w rzeczywistości wirtualnej lub projekty dla mieszkańców realizowane w plenerze. Część z nich prezentujemy w zakładce: "Kulturalna gmina"