Stowarzyszenie im. Lucjana Chorążego

Grafika artykułu: Stowarzyszenie im. Lucjana Chorążego
Stowarzyszenie im. Lucjana Chorążego

Stowarzyszenie działa od: 6 lutego 2018 roku w Skawinkach
Zarząd Stowarzyszenia:
Prezes Zarządu: Iwona Drummond - siostra Lucka
Członkowie zarządu: Kamil Jezierski, Jan Wąsowicz, Wojciech Rykała
Kontakt:
adres strony www.bieglucka.org
email: bieglucka@gmail.com

Działalność:
Stowarzyszenie co roku organizuje bieg na kilku dystansach dla uczczenia pamięci ultramaratończyka Lucjana Chorążego ze Skawinek. W 2021 roku odbędzie się VI edycja Biegu Lucka, gdy dwa pierwsze – w 2016 i 2017 roku, przyjaciele Lucka organizowali wraz ze stowarzyszeniem  im. Wojtka Kozuba.
Lucjan Chorąży był ultramaratończykiem. Kochał góry i sport m.in. bieganie. Połączył obie te pasje, biegając po górach. Miał wiele sukcesów zarówno na krótkich jak i długich i bardzo długich dystansach. Zajął m.in. 1 miejsce na ultramaratonie Niepokorny Mnich mierzącym 96 km. Lucek zginął na Babiej Górze w czasie treningu biegowego 14 lutego 2015 roku. Rok później 21 sierpnia 2016 roku w Skawinkach, rodzinnej miejscowości Lucka, zorganizowaliśmy Bieg, aby uczcić pamięć o tym wspaniałym człowieku – naszym przyjacielu.
Tradycją Biegu jest rodzinny piknik. Zapraszamy na niego uczestników wraz z rodzinami i przyjaciółmi oraz wszystkich mieszkańców Skawinek, całej gminy Lanckorona i okolic. Od drugiej edycji organizujemy również biegi dla dzieci, które dzięki wsparciu Gminy Lanckorona uczestniczą w zawodach całkowicie za darmo. Bieg z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników z całej Polski. Wyjątkiem była ostatnia edycja, która ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa została rozegrana w formie wyzwania online.
Wymiernym skutkiem organizowanych przez nas zawodów jest wzrost liczby zawodników wywodzących się z lokalnej społeczności. Wśród nich są też biegacze, którzy odnoszą sukcesy na ogólnopolskiej arenie.
Bieg co roku ma wsparcie i patronat Wójta Gminy Lanckorona oraz sąsiadujących gmin Budzów, Stryszów i powiatu Suskiego. W organizację włączają się również lokalne Firmy, Instytucje i Stowarzyszenia, a przede wszystkim rodzina, przyjaciele i znajomi Lucka.
VI edycja Biegu Lucka odbędzie się 8 sierpnia 2021 roku. 
regulamin i  zapisy na stronie: adres strony www.bieglucka.org
Zapraszamy.

Historia Biegów Lucka:
  I Bieg Lucka - 21.08.2016 - 2 dystanse -   90 uczestników
 II Bieg Lucka - 19.08.2017 - 2 dystanse - 122 uczestników
III Bieg Lucka - 12.08.2018 - 3 dystanse - 247 uczestników
IV Bieg Lucka - 11.08.2019 - 3 dystanse - 294 uczestników
V Bieg Lucka - wyzwanie online - 04.07-09.08.2020 - 3 dystanse - 57 uczestników