Ogród

Grafika artykułu: Ogród
Ogród prababci i pradziadka 

Chociaż ogród jest w samym centrum ruchu wokół rynku, panuje w nim spokój - jest enklawą zieleni i śpiewających ptaków, zachęcającą do odpoczynku, refleksji, nabrania sił na dalszy ciąg aktywnego dnia.

Jesienią 2020 roku i wiosną 2021 roku staraniem GOK-u teren ogrodu został uporządkowany, oczyszczony z dzikiej roślinności i przeprowadzono pierwsze nasadzenia roślin charakterystycznych dla przydomowych ogrodów w dawnym stylu. Od wiosny cieszą oko odwiedzających kolorowe, kwitnące kwiaty i krzewy.

Na terenie ogrodu także znajdują się eksponaty muzealne, np. wialnia, sąsiek, niecka do mycia świni. W nieodległej perspektywie zbudowana zostanie wiata do ich zabezpieczenia i ekspozycji.

A poza tym w ogrodzie, jak to w ogrodzie, piętrzą się zapasy pociętego drewna na opał, na drzewie zawieszona jest kapliczka, a w głębi widzimy ocembrowaną starą studnię z kołowrotem, jest tez dawny ul z daszkiem krytym słomą. Nie brakuje i innego niezbędnego elementu wyposażenia zaplecza domu - drewnianej wygódki z serduszkiem wyciętym w drzwiach (oczywiście nieczynnej). 

Prace w ogrodzie, zmierzające do nadania mu typowego charakteru dawnego ogrodu trwają, ale juz teraz Izba Muzealna zaprasza do zaglądania na jego teren, odpoczywania wśród kwiatów, a także na organizowane co jakiś czas wydarzenia kulturalne w ogrodzie. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

tekst i fot. Anna Witalis-Zdrzenicka