Intrada - Towarzystwo Przyjaciół Orkiestry Dętej w Lanckoronie

Grafika artykułu: Intrada - Towarzystwo Przyjaciół Orkiestry Dętej w Lanckoronie
Intrada - Towarzystwo Przyjaciół 
Orkiestry Dętej w Lanckoronie

Stowarzyszenie działa od: 30 września 2020 roku
Przedstawiciel Stowarzyszenia:
Mariusz Plichta
Kontakt:
tel.: 536 406 759
email: intrada.lanckorona@gmail.com

Działalność
Stowarzyszenie powstało, by wspierać Gminną Orkiestrę Dętą w Lanckoronie, działającą w strukturach GOK w Lanckoronie. Pomaga w doskonaleniu umiejętności muzyków, naborze nowych członków orkiestry, a także we współpracy z GOK tworzy autorskie projekty i pozyskuje środki na ich realizację. 
W 2020 roku zrealizowany został projekt „Radość muzykowania – warsztaty i koncerty umuzykalniające”, dofinansowany w wysokości 7 tys. zł z programu "Małopolskie Orkiestry Dęte 2020" Województwa Małopolskiego. Projekt został zrealizowany pomimo obostrzeń antypandemicznych. W jego ramach przeprowadzona została akcja naborowa on-line w formie filmów prezentujących orkiestrę i poszczególne instrumenty,  orkiestra zagrała jesienny koncert w ogrodzie Izby Muzealnej, przygotowała podkład muzyczny do prezentacji "Moja najbliższa Ojczyzna" z okazji święta 11 Listopada, zamieszczonej na stronie internetowej gminy, odwiedziła DPS w Izdebniku z prezentami wykonanymi przez dzieci w ramach akcji GOK i koncertem świątecznym pod oknami pensjonariuszy (fakt odnotował Polsat w swoim programie informacyjnym) oraz zagrała koncert świąteczno-noworoczny, z którego relację on-line GOK zamieścił na swojej stronie internetowej i profilu FB. Z tego projektu Intrada pozyskała dla orkiestry 7 000 zł na instrumenty.
W pierwszej połowie 2021 roku pozyskane zostało dofinansowanie na dwa projekty: "Capstrzyk w przeddzień święta 3 Maja" z konkursu ofert w Powiatu Wadowickiego i "Festiwal hejnalistów" z programu Mecenat Małopolski Województwa Małopolskiego. 
Capstrzyk miał nawiązywać do tradycji przemarszów i grania pieśni patriotycznych w przeddzień wielkiego narodowego święta - miał funkcję przypominania o uroczystościach i budowania świątecznej atmosfery. Planowany był wspólny przemarsz z zamku do rynku z orkiestrą z Kalwarii Zebrzydowskiej. Covid i pogoda pokrzyżowały plany i capstrzyk zamienił się w koncert w wigilię święta - transmitowany na żywo on-line w mediach internetowych GOK. Z tego projektu Intrada zakupiła książeczki marszowe dla orkiestry o wartości 1500 zł.
Dużym wyzwaniem organizacyjnym tak dla Intrady, jak i dla GOK-u był "Festiwal hejnalistów" w niedzielę 13 czerwca. To było duże przedsięwzięcie, angażujące społeczna pracę wiele osób. W opinii uczestników, gości i mediów, wydarzenie było bardzo udane. Na jego realizację dofinansowanie z Województwa Małopolskiego wyniosło 20 tys. zł. Ponadto dzięki sponsorom - Lodom Mili i Tymbarkowi, możliwe było wzbogacenie poczęstunku dla uczestników festiwalu i wykonawców koncertu finałowego. Dzięki temu projektowi Gminna Orkiestra Dęta w Lanckoronie wzbogaciła się o nowy puzon z akcesoriami. 
red. Anna Witalis-Zdrzenicka

Obszerna relacja z "Festiwalu hejnalistów" dostępna jest w zakładce "Aktualności",
 a opis projektu i film znajdziemy także w zakładkach "Kulturalna Gmina" i "Galeria filmowa GOK".

Z Aniołami dla Seniorów

          
fot. Anna Witalis-ZdrzenickaCapstrzyk w przeddzień święta 3 Maja

          
fot. Małgorzata Mirek

Festiwal hejnalistów 
w 250. rocznicę bitew lanckorońskich konfederacji barskiej

          
fot. Paulina Tomczykiewicz