Festiwal hejnaistów

Grafika artykułu: Festiwal hejnaistów
Festiwal hejnalistów 
projekt Intrady - Towarzystwa Przyjaciół Orkiestry Dętej w Lanckoronie 
realizowany przy współpracy z GOK w Lanckoronie
organizowany  dla upamiętnienia 250. rocznicy bitew lanckorońskich konfederacji barskiej
przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w wys. 20 tys. zł

Festiwal odbył się 13 czerwca. Obejmował konkurs sygnałów równego rodzaju, np. wojskowych, strażackich, myśliwskich, rycerskich, religijnych, ludowych itp. oraz koncert finałowy.  
Na festiwal składał się przegląd konkursowy, przemarsz i koncert finałowy.
Do udziału w konkursie  zostali zaproszeni członkowie orkiestr i zespołów oraz indywidualni pasjonaci z południowych powiatów Małopolski. Ich występy oceniało jury w składzie: Katarzyna Bylica - przewodnicząca jury, przedstawicielka myśliwskich sygnalistów, Tomasz Stronias - tamburmajor Reprezentacyjnej Orkiestry Wojskowej i Bartłomiej Koszarek - etnolog, multiinstrumentalista, dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej. 
Do uczestników konkursu dołączyli rekonstruktorzy w strojach z okresu konfederacji barskiej, którzy sprowadzili uczestników wydarzeń na górze zamkowej, przez Lanckoronę, pod Pomnik Wiara i Pamięć. Tam czekała już na nich, zaproszona na koncert finałowy, Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Wspólnie oddalali honory poległym konfederatom i przeszli do rynku. 
W koncercie finałowym zagrała Gminna Orkiestra Dęta z Lanckorony i Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki, a rekonstruktorzy przedstawili scenki z życia konfederatów. Podczas koncertu pieśni konfederackie zaśpiewali laureaci części muzycznej gminnego konkursu interdyscyplinarnego Twierdza Lanckorona, organizowanego przez GOK pod patronatem wójta (którzy podczas koncertu otrzymali swoje nagrody i wyróżnienia). 
Dzięki projektowi Gminna Orkiestra Dęta w Lanckoronie wzbogaciła się o nowy puzon z akcesoriami.

Komitet Honorowy Festiwalu stanowili wicemarszałek Iwona Gibas, radny małopolski Robert Bylica i wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata, a komitet organizacyjny - Małgorzata Dziadkowiec, Maria Wędzicha, Anna Witalis-Zdrzenicka i Mirosław Twardosz.
Festiwal spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów i bardzo dobrymi recenzjami. 
Anna Witalis-Zdrzenicka
fot. Paulina Tomczykiewicz
film Małgorzata Mirek