XIV Rajd szlakami konfederatów barskich

Grafika artykułu: XIV Rajd szlakami konfederatów barskich
XIV Rajd szlakami konfederatów barskich
Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony

W sobotę 5 czerwca 2021 roku odbyła się czternasta edycja Rajdu Szlakami Konfederatów Barskich "Na tropach historii". Rajd jest imprezą cykliczną, organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony. Realizuje idee patriotyzmu, krzewi wiedzę historyczną oraz daje możliwość aktywnej rekreacji.
W tym roku formuła rajdu została znacznie uproszczona ze względu na ograniczenia epidemiczne. Na starcie przy Izbie Muzealnej w Lanckoronie uczestnicy otrzymali mapkę i paszport  rajdowy. Samodzielnie wyruszyli na trasy, rozwiązując kolejne zadania. Po dotarciu na metę,  po poczęstunku i krótkim odpoczynku, udali się do domu. 

Trasy Rajdowe
Start - Muzeum przy rynku w Lanckoronie
Meta - Chillout ul. Targowa 19 w Lanckoronie
1. Spacer historyczny. Trasa rodzinna ok. 7 km. Trasa przeznaczona dla lubiących spacerować. Na trasie Muzeum z Izbą Konfederatów, uliczki wokół rynku, Cmentarz Lanckoroński, Zagroda Ławeczki, Kaplicę Konfederatów Barskich, kościół, stare lanckorońskie wille oraz Góra Zamkowa.
2. Spacer historyczny. Trasa turystyczna ok. 15 km. To trasa dla bardziej zaawansowanych, wymagająca orientacji w terenie, przebiegająca częściowo w terenie leśnym. Obejmuje: rynek, Muzeum z Izbą Konfederatów, Kaplicę Sapiechy i Orzeszki, Krzyż na Dziale Paleckim, Kamieniołom, Kapliczkę w Lesie Groby, Dwór w Jastrzębi, Kaplicę Konfederatów Barskich, Zagrodę Ławeczki, Cmentarz Lanckoroński, Górę Zamkową.

Ze względów epidemicznych, aby uniknąć gromadzenia się osób, rozpoczęcie Rajdu odbywało się od godz. 9.00 do 10.30. Rajd kończył się również grupami z tych samych względów.
 Komandorzy Rajdu: Anna Leszczyńska, Andrzej Pawlus