XXVIII Warsztaty Filmu Animowanego, wrzesień 2020 roku

Grafika artykułu: XXVIII Warsztaty Filmu Animowanego, wrzesień 2020 roku
XXVIII Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego
13 - 22 września 2020

W 2020 roku, ze względu na epidemię, w Warsztatach mogło brać udział mniej uczestników, niż zwykle. Nabór na Warsztaty, jak w poprzednich edycjach, miał charakter konkursowy. Wybrano 15 osób, z czego 5 to twórcy rekomendowani przez niemiecki instytut DIAF (2 osoby z Niemiec i po jednej z Kostaryki, Kolumbii i Portugalii). Na miejscu pracują z nimi polscy profesorowie: twórca programowy Warsztatów prof. dr hab. Jerzy Kucia, wieloletni pedagog z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. dr hab. Jacek Adamczak z Uczelni Artystycznej w Poznaniu i dr Izabela Plucińska z Akademii Sztuki w Szczecinie. To międzynarodowe sławy z dużym i docenianym w świecie dorobkiem artystycznym i pedagogicznym. Pandemia ograniczyła udział wykładowców z innych krajów, ale wirtualnie z uczestnikami spotkał się dyrektor artystyczny Niemieckiego Instytutu Filmu Animowanego DIAF, dr Till Grahl.
Uczestnicy warsztatów mieli możliwość konfrontowania swoich pomysłów i koncepcji z mistrzami sztuki filmu animowanego, wysłuchania wykładów i obejrzenia prezentacji ich filmów, ale także do wzajemnej wymiany doświadczeń własnych, swoich uczelni oraz środowisk twórczych.
Przebieg Warsztatów i ich najważniejsze wydarzenia, w tym mistrzowskie wykłady i pokazy filmowe, można było śledzić na bieżąco na Facebooku: https://www.facebook.com/animatedfilmworkshop/ i YouTube.

Pięknym gestem twórców Warsztatów jest organizowanie warsztatów i wykładów dla uczniów szkół gminy Lanckorona. Wójt Tadeusz Łopata udostępnia na ten cel salę sesyjną Urzędu Gminy. W 2020 roku w Warsztatach młodzieżowych, prowadzonych przez Milenę Molendę i Małgorzatę Fraus, wzięły udział dwie grupy po 6 uczniów wytypowanych przez szkoły. Ponadto wykładowcy prezentowali film animowany - i możliwości, jakie stwarza on dla rozwoju i formacji kulturowej młodego człowieka - w Szkole Podstawowej w Izdebniku.
Filmy powstałe w 2020 roku podczas warsztatów młodzieżowych obejrzeć można w zakładce "Galeria filmowa GOK".

Warsztaty finansowane były przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Kraków, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Deutsches Institut Fur Animationsfilm, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Gminę Lanckorona. Organizatorem jest Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego Studio A. Nad potrzebami gości i sprawnym przebiegiem ich pracy ze strony gospodarzy czuwała dyrektor GOK Małgorzata Dziadkowiec wraz z zespołem pracowników.

fot. Anna i Jan Zdrzeniccy, Małgorzata Frus